Zaznacz stronę

Zanim otrzymałam dar długowieczności, byłam taka jak Ty. Urodziłam się w malutkiej wiosce pod Gnieznem, gdy to było jeszcze stolicą krainy Polan. Pewnie nie dożyłabym starości w tej mojej staropolskiej wsi, bo takie to były czasy, gdyby nie pewien wypadek. Gdy miałam raptem osiemnaście lat i obchodziłam święto Nocy Kupały (niespodziewane, co?) spotkałam licho. Najprawdziwsze licho w postaci szpetnej baby z jednym okiem.

W tamtych czasach to nie było nic nadzwyczajnego. Bogowie, rusałki, południce i topielce to była codzienność każdego chłopa, który wychodził w pole albo do lasu. Królowie i ich sługusy nie bez powodu skryli się w swoich fortecach, a potem obwiesili je krzyżami i oblali wodą święconą. W czasach mojej jeszcze zwyczajnej młodości spokojnie odnalazłby się białowłosy zabójca potworów. Nawet przydałby się w przygodzie z lichem.

Byłabym pewnie zginęła w trakcie tego spotkania, a w najlepszym wypadku wróciła do domu przynosząc jakąś zarazę. Uratowały mnie tajemnicze duszki, które przybyły na ratunek całym stadkiem mieniącym się błękitnym blaskiem. Licho zostało przepędzone, a ja pierwszy raz zachwyciłam się świetlistymi istotami i poprzysięgłam im służbę, aż po kres moich dni. Nawet nie wiesz, jak się zdziwiłam, gdy przyszły po pomoc już nazajutrz.

Pewnie się zastanawiasz, jakim cudem prosta dziewczyna ze wsi mogła zostać wybraną szamanką tak potężnych istot. Otóż Duchy Światła to obecnie najpotężniejsze istoty, których czasy świetności dawno minęły. Nigdzie, a zwłaszcza w miastach, nie spotkasz zbyt wiele magicznych stworzeń. A jeśli już jakieś stanie na Twojej drodze to z pewnością nie może równać się mocą z Duchami Światła.

Moi orędownicy zadbali o to, by świat ludzi nie miał przed nimi tajemnic. Postęp cywilizacyjny, nowe technologie i przełomowe odkrycia – to wszystko poznawali bardzo dokładnie dzięki mnie. Wiedza to potężna broń, a zrozumienie praw rządzących światem pozwala w nim przetrwać. Duchy Światła mają ogromną siłę, ponieważ potrafią istnieć w świecie ludzi, a szamani są ich przewodnikami. Chcesz zostać jednym z nich?